Díky zodpovědnosti dárců nemocnici krev zatím nechybí

Přepis rozhovoru primářky Hematologického a transfuzního oddělení Jitky Hovadíkové Kujíčkové pro brněnský deník Rovnost. Tématem bylo dárcovství krve během často kritických letních měsíců.

* Máte momentálně dostatek krve?
Těší nás, že v posledních týdnech máme dobré zásoby transfuzních jednotek, díky kterým pokryjeme každodenní provoz nemocnice. Je to zásluha dárců z našeho regionu.

* Obvykle v létě bývá nedostatek, je to tak i u vás?
Je pravda, že během léta a dovolených jsou počty odběrů obecně nižší, tyto prázdniny se nám ale akutní nedostatek krve prozatím vyhýbá, především díky zmiňované zodpovědnosti dárců z Kyjovska.

* S kterými krevními skupinami je největší problém?
0 Rh negativní - tu za splnění určitých podmínek může dostat prakticky každý pacient, bez ohledu na jeho krevní skupinu.

* Máte naopak některé krevní skupiny přebytek?
S krví nakládáme s úctou a šetrně - k odběrům si zpravidla zveme dárce podle krevních skupin, u kterých se nám zásoby tenčí, přebytky proto nemíváme.

* Jak řešíte situace, kdy máte krve opravdu málo?
V takovém případě se s žádostí o pomoc obracíme nejen na dárce, ale i na kolegy z okolí - je běžnou praxí, že si jednotlivé transfuzní stanice mezi sebou navzájem vypomáhají.

* Může se stát, že některou krevní skupinu nemáte vůbec?
Máme nepodkročitelné počty transfuzních jednotek od každé skupiny. V případě, že by hrozil nedostatek, musíme to ihned řešit.

* Co děláte s přebytky krve? Vyhazujete ji? Nebo nemíváte přebytek?
Přebytky krví nemáme, odběry se snažíme plánovat podle potřeby.

* Na která oddělení putuje nejvíce krve?
Jsme velká nemocnice s velkou spádovostí, krev potřebují všechna velká oddělení. Zejména jsou to operační obory, ale také ARO, interna, porodnice a další.

* Je něco, co v létě komplikuje darování i lidem, kteří jinak mohou běžně darovat?
Limity dárcovství krve v létě jsou především vyšší aktivita klíšťat a dovolená v oblastech s výskytem krví přenosných chorob. Dárce pak z preventivních důvodů nemůže po dobu 4 týdnů darovat krev, v případě pobytu v malarické oblasti je to až půl roku. Tyto lhůty jsou stanoveny legislativní normou. Pravidelní dárci ale zpravidla tyto limity znají nebo se předem informují.