Diagnóza: humor. Zdravotní klauni v Nemocnici Kyjov ordinují už 10 let

Smích pomáhá léčit - okřídlená, avšak životem prověřená pravda, která platí především u dětí. I proto do Nemocnice Kyjov už 10 let přijíždějí klauni s kufříkem plným humoru a radosti. Malým pacientům pomáhají snižovat obavy z bílých plášťů a nemocí.

Vždy ve čtvrtek, jednou za 2 týdny, obcházejí chodby dětského oddělení v Kyjově. Neutekli z cirkusu - manéží jsou jim nemocniční pokoje, publikem dětští pacienti. Jeden si zpravidla hraje na chytrého, druhý je jeho méně chytrým asistentem. Osvědčených rolí se dnes v kyjovské nemocnici zhostili i Jan Kyncl a David Tchelidze. První je v civilním životě muzikant, druhý se živí jako herec. Avšak jen do chvíle, než si nasadí červené nosy. V ten moment jsou z nich profesionální klauni. Před dětským publikem působí jako sehraný pár, pravidelně spolu ale nevystupují. „Dvojice nejsou pevné. Jen v Jihomoravském kraji působí 18 zdravotních klaunů a ti se doplňují podle svých časových možností,“ vysvětluje David. Červený nos si nasazuje od roku 2013, jeho parťák ještě o pět roků déle.

Umělecký repertoár rozšiřují společně s dalšími kolegy na víkendových workshopech. Současně ale dodávají, že ne všechno se dá naučit. Mimořádně důležité je umět pohotově zareagovat na konkrétní situaci a hlášku partnera a s tím související schopnost improvizace. „Dá se to přirovnat k fotbalu. Třeba u přímého volného kopu se hráči rozestaví do předem dohodnutých pozic, po rozehře míče se ale průběh celé situace zpravidla vždy odvíjí zcela jedinečně,“ vysvětluje Jan.

Dětští pacienti jsou specifickým publikem. Ne vždy je proto úkolem klaunů přivést je k smíchu. „Některá onemocnění jsou závažnější, provází je třeba i šok z neznámého prostředí. Někdy děti chtějí především klid. Než vstoupíme do pokoje, probereme proto jejich zdravotní stav s personálem nemocnice. I samotných pacientů, případně rodičů, se potom ptáme, zda smíme dál,“ vysvětluje David a dodává, že je třeba umět citlivě vyhodnotit atmosféru.

Jejich aktivitu zastřešuje nezisková organizace Zdravotní klaun. Založil ji Gary Edwards - osmašedesátiletý Američan, který od roku 1998 žije v České republice nedaleko Litomyšle. Je tělem i duší organizace - shání peníze od soukromých dárců, vybírá nové klauny, které následně sám školí. Jeho tým v současnosti čítá na bezmála devadesát talentovaných lidí, kteří smíchem pomáhají léčit ve více než šedesáti nemocnicích po celé zemi. Svůj reportoár postupně rozšířili o geriatrický program, v rámci něhož navštěvují i domovy pro seniory.

mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz