Babybox v Nemocnici Kyjov je připraven pomáhat

Babybox v Nemocnici Kyjov je připraven pomáhat

Kyjov, 5. prosince 2023 – Nemocnice Kyjov dnes v pravé poledne oficiálně spustila provoz babyboxu. Má za cíl poskytnout bezpečný a anonymní způsob, jak matkám umožnit odevzdat své novorozené dítě v případě, kdy se ocitnou v nesnázích. Tento způsob odložení dítěte umožňuje odevzdat dítě do péče odborného zdravotnického personálu beztrestně.
Babyboxy jsou v České republice známé. V současné době jich existuje téměř 90 a zachránily už 257 dětí. Speciální schránka je pečlivě navržena a umístěna na viditelném a snadno přístupném místě. V Kyjově u vstupu do nemocnice.
„Zařízení je vybaveno teplotním regulátorem, vzduchovým filtrem a signalizačním zařízením, které bezprostředně upozorní personál nemocnice na přítomnost dítěte v boxu. Každé dítě, které bude do babyboxu umístěno, putuje následně na JIP dětského oddělení, kde mu bude poskytnuta nezbytná lékařská péče,“ popsal Ludvík Hess, zakladatel projektu, prostřednictvím kterého jsou po ČR schránky zvané babyboxy instalovány.
Babybox umožňuje matkám anonymně odevzdat novorozeně, aniž by se vystavovaly riziku trestního stíhání nebo odsouzení.
„Chceme tím poskytnout matkám, které se ocitnou v obtížných situacích, bezpečnou možnost, jak pomoci svým dětem a zajistit jim budoucnost. Tato služba je anonymní, takže matky nemusejí mít obavy o svou identitu. Jsme připraveni poskytnout péči každému dítěti,“ podpořil myšlenku MUDr. Jiří Vyhnal, ředitel Nemocnice Kyjov.
Realizaci babyboxu v Kyjově podpořila řada jednotlivců, organizací a soukromých firem z celé Moravy prostřednictvím spolku zastoupeného Ludvíkem Hessem. Tímto chceme poděkovat všem, kteří se podílí na zavedení této důležité služby.

www.babybox.cz

Pro další informace a dotazy kontaktujte:
Veronika Hollerová, tisková mluvčí
hollerova.veronika@nemkyj.cz