8 tisíc panenek už pomohlo dětským pacientům

16. prosince 2019

Předčasná nadílka doputovala do Nemocnice Kyjov. Zástupci Kiwanis klubu Slovácko na dětské oddělení přivezli dvě stě látkových panenek. Nenápadné hračky mají sílu pomáhat dětem překonat bolesti a strach z bílých plášťů.

Panenky dostávají dětští pacienti zdarma při nástupu do nemocnice. Barevnými fixami jim následně vdechnou život. Z hadrových hraček se tak stávají kamarádi, kteří dětem zpříjemňují pobyt na lůžku. Neobvyklé pomocníky si pochvalují i lékaři. „Prostřednictvím látkové hračky mohou malému pacientovi vysvětlit, jaké vyšetření ho čeká, případně se od něj dozvědí, ve kterých místech ho bolí. Je to účinná a současně šetrná metoda, která usnadňuje diagnózu a mírní strach,“ vysvětluje pokladní klubu Kiwanis Slovácko Vladimír Glaser.
Hračky z ekologicky nezávadné stříže do kyjovské nemocnice vozí už šestnáct let. Za tu dobu se svými kolegy na zdejší dětské oddělení dodali celkem 8 tisíc panenek – každý rok 500. „S výrobou nám vydatně pomáhá velmi aktivní Klub důchodců ve Vracově. Jeho členové panenky šijí a následně i plní. Na nás pak zůstává shánění peněz, nákup materiálu a rozvoz po nemocnicích,“ říká Glaser a dodává, že s jejich panenkami si vedle těch kyjovských hrají i malí pacienti v Uherském Hradišti.
Kiwanis klub Slovácko je součástí celosvětové organizace Kiwanis, jejíž členové se zaměřují na pomoc dětem a mládeži. Peníze na výrobu panenek získávají z členských příspěvků, brigádnických aktivit a taky od sponzorů.
Dětské oddělení Nemocnice Kyjov se dlouhodobě a systematicky snaží snižovat obavy dětí z  lékařských plášťů. S ohledem na jejich komfort, ale taky zdraví – při stresu se zvyšuje krevní tlak a frekvence dechu, dochází ke zrychlení srdečního tepu. „Kiwanis je jen jednou z mnoha aktivit, kterými se snažíme malým pacientům zpříjemnit pobyt na lůžku. Zaměstnáváme dvě herní asistentky, které jsou dětem k dispozici denně. Snažíme se, aby oddělení bylo stále krásně nazdobené a dýchalo takřka rodinnou atmosférou. Jednou za 2 týdny k nám přicházejí zdravotní klauni, v rámci canisterapie taky speciálně vycvičení labradoři,“ vypočítává ředitel kyjovské nemocnice Lubomír Wenzl.

Mob.: +420 778 734 797

zdrazil.filip@nemkyj.cz