Nemocnice Kyjov snižuje náklady. Letos zateplí hned 4 budovy

23. ledna 2020

Hůře těsnící okna, zima nebo naopak snadné přehřívání místností. To jsou důvody, kvůli kterým letos Nemocnice Kyjov plánuje zateplit hned čtyři své objekty. Revitalizace za celkem 70 milionů sníží náklady na energie až o 35 procent.
Zateplení, výměny oken a nové fasády by se v letošním roce měly dočkat budovy Infekčního oddělení, dopravního dispečinku a obytné části ředitelství. Taky Oddělení ošetřovatelské péče sídlící ve Veselí nad Moravou, kde jsou na doléčení umísťováni především lidé vyššího věku, jimž byla ukončena léčba na akutním lůžku v nemocnici. Technicky náročná a současně nejdražší (28 mil.) bude budova ředitelství, kde dojde i k výměně desítek stávajících balkonů. Odhadované náklady na všechny 4 objekty šplhají k 70 milionům korun. Značnou část výdajů by měly pokrýt evropské dotační programy. V těchto dnech nemocnice podává žádosti na OPŽP a IROP. V případě jejich přijetí by stavební práce mohly začít už v druhém čtvrtletí letošního roku. „Výrazných omezení se klienti a návštěvníci obávat nemusejí. Revitalizované objekty budou i nadále v provozu, případná dílčí omezení budeme řešit operativně," vysvětluje ředitel Nemocnice Kyjov Lubomír Wenzl.
Investice přinese nejen úsporu energií a tím pozitivní dopad na životní prostředí, ale i vyšší komfort pro pacienty a zdravotnický personál. V létě se totiž vnitřní prostory nebudou tolik přehřívat, v zimě zase nebude docházet k zbytečným únikům tepla.
V uplynulých osmi letech kyjovská nemocnice zateplila celkem 7 svých objektů za bezmála 70 milionů korun. Zhruba dvě třetiny nákladů zaplatil Jihomoravský kraj, zbytek pokryly získané dotace. Revitalizací prošly například pavilony ORL, nukleární medicíny, gynekologie, dětské oddělení, plicní či interna. V objektech se náklady na teplo snížily zhruba o třetinu.

zdrazil.filip@nemkyj.cz