Nemocnice Kyjov chce moderní gynekologicko-porodní pavilon, o peníze na opravu žádá ministra zdravotnictví

Plánované investice a možnosti jejich financování. To byl jeden z hlavních bodů, proč ministr zdravotnictví Adam Vojtěch navštívil kyjovskou nemocnici. Ministr v demisi přislíbil, že se pokusí potřebné stamiliony zajistit.

Adam Vojtěch to do Kyjova neměl daleko. Na Slovácko si "odskočil" z Brna, kde členové vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem dnes zahájili dvoudenní pracovní návštěvu Jihomoravského kraje. „Objíždíme teď všechny kraje a mapujeme investiční potřeby v rámci regionálních nemocnic. Ta kyjovská je pro tento region bezesporu velmi důležitá. Ministerstvo zdravotnictví proto bude usilovat o vytvoření fondu, ze kterého by i krajské nemocnice mohly peníze na své investice čerpat,“ řekl zástupcům médií Vojtěch.
Ministr si za doprovodu představitelů nemocnice prohlédl především prostory gynekologicko-porodního pavilonu. Právě ten by měl v příštích letech projít rekonstrukcí. Nepůjde přitom o pouhé kosmetické úpravy. V plánu je generální oprava celé budovy. Odhadované náklady, včetně vybavení, dosahují k půl miliardě korun. Jen vypracování projektové dokumentace stálo více než dva miliony. „Chtěli jsme panu ministrovi z první ruky ukázat, jaké investice plánujeme a na které současně nejsme schopni získat peníze jen z vlastních zdrojů,“ vysvětlil důvod ministerské návštěvy Petr Svoboda pověřený vedením Nemocnice Kyjov a současně dodal, že stavební práce by s ohledem na nutnost zachování provozu probíhaly po etapách. „Ročně se u nás uskuteční více než tisíc porodů. Stavební práce proto musejí probíhat tak, aby provoz oddělení nebyl omezen. Nejprve by se ke stávající budově přistavila nová část a teprve po jejím dokončení a zprovoznění by byly opraveny původní prostory,“ upřesňuje Svoboda. O peníze na rekonstrukci žádá nejen ministra zdravotnictví, ale také Jihomoravský kraj.
O rekonstrukci kyjovské gynekologie a porodnice se mluví už několik let. S každým rokem přitom narůstá riziko velké havárie. Už teď se vlivem špatných rozvodů například stává, že na porodním sále dojde k neočekávané odstávce vody.
Projektová dokumentace je připravena. Pokud by se podařilo zajistit financování ještě letos, příští rok na jaře by se po řádném vysoutěžení mohla začít realizovat první etapa.