3 pilíře podpory kojení v Nemocnici Kyjov

Kojení je láska.

Neslouží pouze jako obživa, ale také podporuje vznik citového pouta mezi matkou a dítětem, nese s sebou spoustu zdravotních benefitů, je přínosem pro celou společnost. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje výhradní kojení do 6 měsíců věku dítěte a poté v kombinaci s komplementární výživou (příkrmy) do 2 let či dle potřeb dítěte.
Pro dobrý start laktace, což je poměrně složitý fyziologický děj, je důležitá podpora budoucí maminky již v období těhotenství a dále i po porodu. Jako důležitou vnímáme maximální podporu bondingu, tzn. kontaktu kůže na kůži, a to i při porodu císařským řezem, a časné přiložení k prsu.

V naší nemocnici máme vypracovaný „systém 3 pilířů podpory kojení“.

• Předporodní kurzy pořádané Gynekologickým oddělením, pod taktovkou laktační poradkyně Šárky Perlíkové, DiS., kde se maminky a někdy také tatínci dozví podrobnosti ohledně porodu, praktické informace, jak se připravit na příchod miminka, ale i co je důležité pro rozvoj laktace a dlouhodobého kojení.
  • Laktační poradenství po porodu zaštiťují certifikované laktační poradkyně z novorozeneckého oddělení ve spolupráci s paní Perlíkovu. Vše probíhá individuálně dle potřeb každé maminky a jejího děťátka.
  • Nově je možné navštívit naši laktační poradnu v neonatologické ambulanci, která je vybavena i k těmto účelům. Laktační poradenství zde probíhá bezplatně a mohou nás navštívit i maminky, které rodily v jiných porodnicích. Zde se na Vás těší MUDr. Tereza Zlámalová.

Laktační poradna po telefonické domluvě tel: 518 601 320