Movember se po roční pauze vrací do Nemocnice Kyjov

27. října 2021, Kyjov

Kampaň, během níž zájemci absolvují preventivní vyšetření prostaty, je zpátky. Akce startuje příští pondělí a potrvá do pátku 12. listopadu, denně v čase mezi 8. a 14. hodinou. Oddělení klinické biochemie, kde vyšetření probíhá, sídlí v suterénu budovy P1 (pod ORL).

„Vyšetření je bezplatné, trvá jen chvilku a na výsledky se nečeká – nemocnice je na vlastní náklady klientům rozesílá poštou,“ vysvětluje ředitel Nemocnice Kyjov Lubomír Wenzl.
Vyšetření spočívá v odběru malého vzorku krve a zjištění hladiny PSA. To je zkratka pro prostatický specifický antigen - látku, kterou prostata ve zvýšeném množství uvolňuje do krve v případě zmnožení nádorových buněk.
„Vloni se akce kvůli pandemii koronaviru nekonala, v předchozích letech ale byla hojně využívána. Například v roce 2019 možnosti bezplatného vyšetření využilo skoro 1200 mužů,“ vyzdvihuje zájem klientů primář oddělení klinické biochemie Rostislav Kotrla.
Hnutí s názvem Movember (složenina anglického výrazu pro knírek a měsíc listopad) se stalo novodobým pánským svátkem, při kterém si muži během listopadu nechávají narůst kníry. Kampaň upozorňuje na význam prevence rakoviny prostaty. Ta tvoří zhruba šestnáct procent všech nádorových onemocnění a ročně na ni jen v České republice umírá více než 1300 mužů.

mob.: +420 778 734 797
f.zdrazil@mukyjov.cz