Tisk článku

Kyjov "jede na dřeň"

24. února 2016, Kyjov

Kyjov „jede na dřeň“

Desítky lidí v těchto týdnech přicházejí na hematologické oddělení Nemocnice Kyjov s přáním vstoupit do registru dárců kostní dřeně. Tu nezbytně potřebuje devatenáctiletý Dennis Urc ze sousedních Svatobořic-Mistřína. Před čtyřmi lety mu lékaři diagnostikovali tzv. "Hodgkinův lymfom" - nádorové onemocnění lymfatické tkáně. Život mu zachrání pouze transplantace kostní dřeně od cizího dárce.

Vhodnost dárcovství lékaři zjistí odběrem malého vzorku krve: „Velmi si vážím spontánního přístupu lidí. Sama bych také ráda pomohla, jsem ale bohužel starší, než je požadovaná věková hranice,“ dodala ředitelka nemocnice Danuše Křiváková. Do registru může vstoupit každý ve věku od 18 do 35 let. Výjimkou jsou lidé závislí na pravidelném užívání léků.
Dnes například přišla svou krev nabídnout desítka zaměstnanců Městského úřadu Kyjov a stejně početná skupina studentů třetího ročníku Střední zdravotnické školy v Kyjově: „Dennise znám osobně. Nemoc, kterou trpí, může v budoucnu postihnout kohokoliv z nás. Pak bychom byli taky odkázaní na pomoc ostatních,“ vysvětluje jeden ze studentů, Jakub Kuchař, proč se do celonárodní akce „Jedu na dřeň“ zapojil. Už včera byli z téhož důvodu na odběrech fotbalisté Kyjova a Vlkoše.
Zapojili se taky pracovníci Střední školy automobilní Kyjov, kterou nemocný Dennis navštěvuje. Vlnu solidarity, která se kolem něj rozběhla, pozorně sleduje. Do Nemocnice Kyjov dnes dárcům přišel osobně poděkovat: „Choroba mě celkově vyčerpává, občas mě vlivem chemoterapie svědí kůže. Větší bolesti ale zatím nepociťuju. Aktivní podpory všech si moc vážím,“ uvedl Dennis. Zhoubná nemoc zvaná „Hodgkinův lymfom“, která oslabuje jeho imunitu, se mu v průběhu posledních čtyř let vrátila už potřetí. Nepomohla ani transplantace kmenových buněk. Zpátky do života ho podle lékařů vrátí jedině transplantace kostní dřeně od cizího dárce. „Vstup do registru obnáší odběr dvou milimetrů krve. Pak už se jen čeká, jestli se jedná o vhodný vzorek. V kladném případě se dárce dostaví do Plzně, kde sídlí naše jediné světově akreditované pracoviště. Veškeré náklady jsou dárci samozřejmě hrazeny,“ říká pětasedmdesátiletá Zdena Wasserbauerová. „Je skvělé, že tolik lidí na Kyjovsku vstupuje do registru dárců. Musejí ale být připraveni pomoci nejen Dennisovi, ale každému, komu by mohli zachránit život. Je to závazek, s kterým je třeba počítat,“ dodává seniorka, která se dobrovolně a zadarmo věnuje osvětě o registru dárců kostní dřeně už 19 let. Za tu dobu přesvědčila více než 8000 lidí, aby do registru vstoupili.
V České republice je v registru dárců každý 280. občan, v Německu každý 20. Dvě třetiny kostní dřeně proto dovážíme.
Obyvatelé Kyjova ale nepomáhají pouze aktivním vstupem do registru. Finančně podporují taky Nadaci pro transplantaci kostní dřeně, sídlící ve zmíněném akreditovaném pracovišti v Plzni. Peníze přispěvatelé vhazují do jedné ze tří kasiček. Jedna je umístěna v OD Kaufland, druhá v lékárně na kyjovském náměstí. Třetí, putovní, pak během Adventu stává pod vánočním stromem v centru města.

 


Mgr. Filip Zdražil
tiskový mluvčí
Mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz


              8044

               8045

               8046