Tisk článku

Centrum pro řešení kýly

OTÁZKY A ODPOVĚDI
 

Co je to kýla a jak ji poznám?


Kýla je vyklenutí části břišních orgánů otvorem v břišní stěně. Nejčastěji se vyskytuje v místech přirozeného oslabení břišní stěny, jako je tříslo, pupek, jizva po operaci.

446

Kýla se projevuje viditelným vyklenutím, které lze většinou tlakem opět zatlačit zpět do břicha.Může způsobovat pocity tlaku, nevolnosti, bolesti, plynatosti, nebo obtíže se stolicí. Vzniká nejčastěji při větším nitrobřišním tlaku - velká fyzická námaha, kašel, při zácpě, těhotenství apod.

 
Je kýla nebezpečná?


Ano, kýla nikdy sama nevymizí, naopak neléčená kýla se zvětšuje, nebo může dojít k uskřinutí jejího obsahu, které je závažnou komplikací projevující se velkou bolestí, zvracením, zástavou plynů atd. Tato komplikace ohrožuje pacienta a musí se co nejdříve chirurgicky řešit.

 
Jak se kýla léčí, je nutná operace?

Kýlu lze definitivně vyléčit jen operačně! Kýlní pás může jen zmírnit obtíže a zpomalit nárůst kýly. Nezajistí ale uzavření otvoru v břišní stěně.

 
A kdy je operace nejvhodnější?


Co nejdříve, čím je kýla menší, tím jednodušší je ji opravit. Otvor v břišní stěně lze uzavřít sešitím vlastních tkání, což vede k jejich napětí a riziku opakování kýly. Nebo pomocí umělé síťky, která se do otvoru umístí a tím ho uzavře. Do několika dnů potom zcela splyne s okolní tkání. PHS síťka navíc zesiluje břišní stěnu ve 3 vrstvách a snižuje tak riziko opakování kýly.

 
Jak dlouho budu v nemocnici a jaká jsou pooperační omezení?


Po operaci zůstanete v nemocnici do druhého dne. Běžné činnosti můžete vykonávat již v den operace. Větší zátěž pak asi za 10 - 14 dnů po operaci s použitím síťky. Po klasické operaci za 6 - 8 týdnů. Veškeré náklady spojené s operací hradí zdravotní pojišťovny.

 

Jaké jsou výhody moderních operací kýl?

-     výrazný komfort pro pacienta

-     eliminace pooperačních rizik

-     vyloučení výskytu recidiv

-     rychlý návrat k aktivnímu životu

 

Co Vám nabízíme?

-           termín operace dle Vašeho přání

-           operace v den přijetí do nemocnice

-           délka pobytu 2 - 4 dny

-           trvalou pooperační péči

 

Mám kýlu? A co mám tedy dělat?

Máte-li jakékoli podezření, že máte kýlu, nejste si jisti, či máte ještě další dotazy, na které jste nenašli odpověď, kontaktujte nás prosím:

 

Poradna pro pacienty s kýlou

Po - Pá   7. 00 - 13. 00 hod.
telefonický kontakt: 518 601 502