Tisk článku

"Žádný životní příběh nesmí být ztracen" - Pomoc odloženým dětem sbalená v kufříku

Dětské oddělení Nemocnice Kyjov dnes získalo deset kufříků určených nově narozeným dětem, které nemíří z porodnice rovnou domů, ale do přechodné pěstounské péče či dětských center. Podstatou projektu „Život v kufříku“ je uchovat vzpomínky takových dětí na první dny jejich života a usnadnit jim v budoucnu hledání vlastní identity.
Každý kufřík je vybaven předměty, které novorozencům běžně poskytují jejich rodiče - dudlík, hračku, první oblečení, lahvičku nebo třeba deníček. „Sestřičky z novorozeneckého oddělení pak obsah kufříku obohatí o první fotografii miminka, otisk jeho nožičky a ručičky. Každý kufřík se tak stává unikátem, jeho obsah pak životním příběhem každého dítěte,“ říká Iva Říhová z nadačního fondu La Vida Loca, který za tři roky své existence rozdal více než 400 takových kufříků. Nemocnice Kyjov je jejich 27. zastávkou. „Nadační fond jsme oslovili sami, protože projekt nás nadchl. Vybavit kufřík prvotními údaji o dítěti nám zabere jen chvilku, která však s odstupem času může pro tyto děti znamenat mnoho,“ vysvětlila lékařka dětského oddělení, Helena Černá, důvody, proč se kyjovská nemocnice do projektu zapojila.
Kufříky pomáhají plnit sponzoři a také dobrovolnice – oblečky například nezištně pletou oslovené seniorky. Význam „kufříku plného vzpomínek“ vyzdvihují i psychologové. Základní povědomí o své minulosti je totiž podle nich pro rozvoj dítěte často klíčové. „Hledání vlastní identity a místa ve světě je sice typické pro období dospívání, začíná ale už v raném dětství. Je to proces plný emocí, náročný, někdy až bolestný. Pro děti v náhradní rodinné péči je situace o to složitější, že mnohdy vůbec netuší, co bylo předtím, než přišly do rodiny, případně dětského domova,“ dodává Říhová. Identita se podle odborníků do značné míry opírá právě o důkazy v podobě vzpomínek, ať už fotografií, či zprostředkovaného vyprávění. Chybějící záchytné body z historie mohou vést k pochybnostem o vlastním já.
V Nemocnici Kyjov se ročně narodí téměř 1100 dětí. Do dětských center či přechodné pěstounské péče jich za posledních pět let putují v průměru 3. V celém Česku se v náhradní péči ocitá 400 až 500 nově narozených dětí ročně. Často se jedná o případy, kdy rodiče jsou narkomani, či lidé bez domova.