"Vozový park" Nemocnice Kyjov omladilo dvacet nových vozíků

Větší bezpečí a komfort pacientů. To jsou hlavní důvody, proč Nemocnice Kyjov zakoupila nové invalidní vozíky za více než čtvrt milionu korun. Ty stávající mají nejlepší roky dávno za sebou, vždyť ty nejstarší vloni oslavily třicáté narozeniny. Modernější náhrady zamířily hlavně na chirurgické a interní oddělení.

Nemocnice Kyjov dosud disponovala 87 vozíky, z toho 60 pro sedící a 17 pro ležící pacienty. „Když pominu ty zbrusu nové, tak za posledních deset roků jsme pořídili jen třicet nových invalidních vozíků. Vzhledem k tomu, že jsou v každodenním provozu, je proto většina z nich značně opotřebovaná,“ vysvětlila důvody investice ředitelka nemocnice Danuše Křiváková. Cena za dvacítku nových invalidních vozíků přesáhla 260 tisíc korun. Nemocnice ale ze svého platila jen třetinu – zbytek peněz poskytla Nadace ČEZ.
Většina nových invalidních vozíků, z nichž patnáct je určeno pro sedící a pět pro ležící pacienty, putovala na chirurgické a interní oddělení. Právě tam totiž dochází k nejčastějšímu přesunu pacientů. Pro představu – jen v rámci interny se uskuteční zhruba 800 přesunů za jediný měsíc. Nemocnice Kyjov je přitom zdravotnickým zařízením pavilonového typu. Převoz pacientů tak většinou probíhá z budovy do budovy přes venkovní, výškově členitý terén. Se staršími vozíky se manipuluje hůře, navíc jsou méně stabilní. Ty nové zajistí větší bezpečí a komfort jak pacientům, tak samotnému zdravotnickému personálu. Některé z nich mají navíc zesílenou konstrukci – meziročně totiž narůstá počet obézních pacientů.
Nejstarší vozíky, které chodbami kyjovské nemocnice dosud aktivně projížděly, jsou z roku 1985. „Jedná se o posledních šest kusů, které spolu s dodáním nových postupně vyřazujeme z provozu,“ dodává ředitelka.
Kyjovská nemocnice je příspěvkovou organizací Jihomoravského kraje, poskytuje péči pro 162 tisíc obyvatel. Ročně se v kyjovské nemocnici hospitalizuje v průměru 20 tisíc pacientů. Součástí zařízení je taky 38 lůžek následné péče na detašovaném pracovišti ve Veselí nad Moravou, kam mimochodem taky jeden z nových invalidních vozíků zamířil.

Mob.: +420 778 734 797
f.zdrazil@mukyjov.cz