Staň se prvodárcem a daruj krev v Kyjově!

V Česku potřebuje podle statistik Nadačního fondu Naděje každé tři vteřiny někdo krev a každý z nás za život absolvuje průměrně pětkrát transfuzi. Pravidelní dárci krve ale stárnou a noví přibývají pomalu. Motivovat je má nová celostátní kampaň nazvaná „450ml naděje“. Ta teď míří do Nemocnice Kyjov.

Nábor se na tamním hematologickém a transfuzním oddělení uskuteční v úterý 6. listopadu od 6:30 do 11 hodin. Projekt „450ml naděje“ je zaměřen na získávání prvodárců krve pro transfuzní oddělení nemocnic po celé zemi. „Darování krve je osobní rozhodnutí, kdy každý musí začít sám u sebe. Při vědomí, že krev je nenahraditelnou životní tekutinou, která zachraňuje lidské životy, by rozhodování o tom, zda ji darovat nebo ne, nemělo být příliš složité,“ říká hlavní koordinátorka Xénie Kratochvílová. Projekt za sebou má už několik zastávek. Rekord v počtu prvodárců zatím padl začátkem letošního října v Trutnově, kam během sedmi hodin přišlo 69 prvodárců, přitom v tamní nemocnici registrují v průměru 10 nových dárců měsíčně. V Hodoníně, kde se akce také nedávno uskutečnila, se do náboru zapojilo 41 prvodárců.
O motivaci se starají partneři projektu. Například společnost Balony.eu na každé akci věnuje vylosovaným prvodárcům let horkovzdušným balonem. „Na transfuzní stanici bude během náboru přítomen také zástupce projektu 450ml NADĚJE a rádia Evropa 2. Na místě kampaň zdokumentuje a dárce odmění drobnými dárky,“ doplňuje Kratochvílová.
Kyjovská nemocnice má v databázi více než 1300 lidí, kteří krev darují. V celkovém součtu se jedná o 3100-3200 odběrů ročně. Tato čísla však nestačí pokrýt spotřebu – například v loňském roce musela nemocnice nakoupit skoro devět set krevních konzerv z jiných zdrojů. Největší nedostatek zdravotníci evidují u krevních skupin Rh negativní a nula negativní. Počty pravidelných dárců navíc dlouhodobě klesají. „Stárnou a nejpozději v pětašedesáti letech jsou z databáze vyřazeni, někteří ze zdravotních důvodů i dříve. Počet prvodárců přitom nenarůstá, dlouhodobě se drží okolo dvou set lidí za rok,“ vypočítává primářka hematologického a transfuzního oddělení Jitka Hovadíková Kujíčková. V celém Česku podle odhadů chybí až 100 tisíc dobrovolníků.
Dárcem se může stát každý zdravý člověk starší 18 let s hmotností nad 50 kilo. „Výjimkou jsou chronicky nemocní pacienti, HIV pozitivní, či lidé, kteří v minulosti prodělali žloutenku typu B a C. Dárce krve by také neměl být diabetik, alkoholik, či narkoman,“ vypočítává omezení náměstkyně ošetřovatelské péče Nemocnice Kyjov Veronika Neničková. Ženy mohou darovat krev třikrát ročně, muži čtyřikrát do roka. Minimální interval mezi oběma odběry by měl být minimálně deset týdnů.
Zájemci, kteří chtějí darovat krev, nemusejí čekat až do 6. listopadu na kampaň, ale mohou přijít každé pondělí a úterý od 6.30 do 9 hodin, kdy odběry běžně probíhají. Hematologické a transfuzní oddělení se nachází v dolní části kyjovské nemocnice v budově P.

Na vylosované prvodárce čekají zajímavé dárky:
 • 1x pobyt pro dvě osoby na jednu noc v Penzionu Malovaný
 • 2 vstupenky na koncert Rocksymphony v Brně
 • 1x dárkový poukaz na vstup do wellness
 • doplňky stravy s kolagenem od DACOM Pharma
 • 1x let balonem od BALONY.EU
 • 3 poukazy na nákup od společnosti Lef spol s.r.o.
 • 3 poukazy od společnosti DADKA Vracov
 • balíček čajů od společnosti Sonnentor Čejkovice