Srdeční vady a nemoci u dětí odhaluje špičkový ultrazvuk

3. prosince 2019

Vrozené srdeční vady v kyjovské nemocnici dokážou odhalit už u novorozenců. Dětské oddělení má k dispozici vlastního kardiologa, který navíc nově využívá špičkový ultrazvukový přístroj za více než 2 miliony korun.

Kardiologický ultrazvuk poslední generace nemocnice pořídila v rámci projektu Návazná péče. Většinu nákladů tak pokryly evropské dotace. Přístroj nabízí široké možnosti vyšetřování srdečních onemocnění a vrozených vad. „Tou nejtypičtější je šelest. Ve většině případů se jedná o nezávažný jev spojený s růstem srdce, někdy ale takový zvuk může být projevem dosud nepoznané vrozené srdeční vady. Tyto děti pak průběžně sledujeme až do dospělosti,“ vysvětluje lékař Petr Hála a dodává, že vrozenou srdeční vadou trpí 3-4 % populace. Do této statistiky jsou ale započítány i lehké srdeční vady. Hála je jediným kardiologem v okrese Hodonín, který se specializuje na dětské pacienty. I proto za ním zdaleka přijíždějí například malí sportovci. U těch se zjišťuje především funkce srdečního svalu a zda jsou schopni čelit fyzicky náročnějším činnostem.

Dalšími obvyklými návštěvníky dětské kardiologické ambulance jsou malí pacienti trpící poruchou srdečního rytmu. „Před každým kardio vyšetřením pacientům nejprve natočíme EKG křivku. Lékař ji následně vyhodnotí, provede základní poslechové a pohmatové vyšetření, změří krevní tlak. V případě potřeby děti absolvují podrobnější vyšetření,“ vysvětluje průběh návštěvy kardiologické ambulance vrchní sestra Dětského oddělení Renata Masaříková.

Kromě ultrazvuku dětský kardiolog poskytuje celou řadu dalších speciálních vyšetření. Například zátěžovou ergometrii, kdy pacient šlape na upraveném kole, holterovské monitorování EKG, případně krevního tlaku – neinvazivní vyšetření, které pacienta sleduje po dobu 24 hodin a následně poskytuje spoustu informací o kardiovaskulárním oběhu. Do ambulance na kontrolu přicházejí taky děti, které absolvovaly srdeční operaci. Nastávající maminky pro změnu využívají možnosti prenatálního echokardiologického vyšetření srdce plodu od 19. do 21. týdne těhotenství.

Mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz