Preventivního vyšetření rakoviny prostaty využilo v průměru 65 mužů

Rekordně velký zájem provázel preventivní akci Movember v kyjovské nemocnici. Kampaně, během které zájemci bezplatně podstoupili test na vyšetření prostaty, využilo v deseti dnech skoro 650 mužů.

Důkaz, že lidé prevenci nepodceňují. Při loňském premiérovém ročníku sice Oddělení klinické biochemie Nemocnice Kyjov navštívilo ještě o 60 zájemců víc, tehdy však měli k dispozici celý listopad. „Oproti loňsku jsme akci zkrátili na poloviční dobu, přesto přišel takřka stejný počet mužů. Na odběry krve jsme proto museli vyčlenit jednu pracovnici navíc,“ vysvětluje primář Rostislav Kotrla. Právě výrazný zásah, který kampaň Movember v loňském roce udělala do běžného chodu jeho oddělení, primáře přiměla k jejímu zkrácení.
Z téměř šesti set padesáti odebraných vzorků laboranti tentokrát objevili zhruba pět procent pozitivních případů. Nejedná se automaticky o rakovinu prostaty, majitelé těchto vzorků by ale měli navštívit své praktické lékaře či urology a dohodnout se na podrobnějším přezkumu.
Vyšetření spočívá v odběru malého vzorku krve a zjištění hladiny PSA. To je látka, která se v krvi vyskytuje a je základním ukazatelem možného zhoubného onemocnění. Riziko výskytu rakoviny výrazně stoupá u mužů starších padesáti let, právě tato věková kategorie se do kampaně zapojila nejvíce.

Hnutí s názvem Movember (složenina anglického výrazu pro knírek a měsíc listopad) se stalo novodobým pánským svátkem, při kterém si muži během listopadu nechávají narůst kníry. Kampaň upozorňuje na význam prevence rakoviny prostaty. Ta tvoří zhruba šestnáct procent všech nádorových onemocnění a ročně na ni jen v České republice umírá více než 1300 mužů. S ohledem na obrovský zájem se kyjovská nemocnice do kampaně nejspíš zapojí i příští rok.