Nemocnice Kyjov má nový laser - světlo, které léčí

3.3.2016
Nemocnice Kyjov má nový laser - světlo, které léčí

Laser proslavila například legendární filmová série Hvězdné války. Díky unikátním vlastnostem se ale stal významným pomocníkem v celé ředě oborů, lékařství nevyjímaje. Jeden z nejmodernějších laserových přístrojů má ode dneška taky rehabilitační oddělení Nemocnice Kyjov.

Předchozí laser v kyjovské nemocnici už nestačil požadavkům moderního lékařství. Laserová terapie je přitom efektivní, bezpečná, jednoduchá a hlavně nenávyková. Princip léčby tkví v tom, že laserový paprsek nese energii, která se uvolňuje při prostupu tkáněmi a může být využita pro ošetření zanícené, pohmožděné nebo jinak poškozené tkáně. Napomáhá tak hojení, odstranění otoku, snížení bolesti a obnovení funkce léčené tkáně: „Laseroterapii aplikujeme především k léčbě pohybového ústrojí, ale taky například na hojící se rány, jizvy, bércové vředy, opařeniny, nebo naopak omrzliny, taky při léčbě akné. Významnou roli laser hraje při léčbě tinnitu – nepříjemného „hučení“ v uších. Pole využití je skutečně široké,“ vyzdvihuje přednosti laseru primářka rehabilitačního oddělení Soňa Koenigová.

Ne všechno se ale pomocí laseru může léčit. Paprsek je nebezpečný třeba při nádorových onemocněních, horečnatých a krvácivých stavech, epilepsii. Nesmí se ozařovat růstová chrupavka dítěte, či těhotná děloha. „Zakázáno je také ozařování sítnice. Každý pacient je proto během aplikace chráněn ochrannými brýlemi, které jsou dodávány spolu s přístrojem,“ upozorňuje ředitelka Nemocnice Kyjov, Danuše Křiváková, a doplňuje, že místnost s laserem musí být uzavíratelná, zatemněná a bez přítomnosti zrcadel, či jiných odrazových ploch.
Kyjovské rehabilitační oddělení si pro svou laseroterapii vybralo přístroj Polaris HP od firmy ASTAR. Jedná se o jeden z nejnovějších přístrojů, disponujících třemi aplikátory podle velikosti ozařované plochy. Přístroj stál čtvrt milionu korun. Nemocnice ho zaplatila z finančního daru Šroubárny Kyjov.

Laser v kyjovské nemocnici je meziročně využíván stále častěji. Vloni byl využit zhruba osmsetkrát: „Doporučujeme návštěvy do 10 aplikací, na které pacient dochází 2-3x týdně. Každá aplikace trvá maximálně čtvrt hodiny,“ vypočítává primářka Koenigová.

V letošním roce, ve kterém si Nemocnice Kyjov připomíná sedmdesát let od svého založení, zdravotnické zařízení získá ještě nové CT (zařízení využívající rentgenové záření k vytvoření obrazu lidského těla) a magnetickou rezonanci. V plánu je taky modernizace oddělení patologie.