Nemocnice Kyjov - otevření nové lékárny

17. října 2017, Kyjov
Nemocnice Kyjov otevřela novou lékárnu
V pořadí druhou, moderně vybavenou lékárnu vedení nemocnice otevřelo za účasti představitelů Jihomoravského kraje a zástupců okolních obcí. Je bezbariérová s dostatkem parkovacích míst před budovou, která je situována hned u frekventovaného vjezdu do nemocničního areálu.
Výstavba nové lékárny proběhla v rekordně krátkém čase, avšak jen zdánlivě. „Jedná se o montovanou stavbu a základní skelet tak několik měsíců vznikal ve výrobní hale. Budova pak v areálu nemocnice začátkem září vyrostla během pár dnů. Od té doby řemeslníci pracovali pouze na terénních úpravách, fasádě a interiérech,“ uvedla ředitelka Danuše Křiváková a dodala, že pro tuto technologii se vedení nemocnice rozhodlo proto, aby stavební práce co možná nejméně zasáhly do běžného chodu nemocnice. Investici ve výši šesti milionů korun platila nemocnice ze svých zdrojů.
Nová výdejna léků je součástí nemocnice, stejně jako každé jiné její oddělení. U vjezdu do nemocničního areálu, kde vyrostla, sice už jedna lékárna stojí, ta je ale v rukou soukromého majitele a veškerý zisk tak končil v jeho kapse. Tržby z nové provozovny budou využity na modernizaci areálu a nákup zdravotnických přístrojů, tedy ve prospěch pacientů. Pro představu – dosavadní jediná veřejná lékárna Nemocnice Kyjov, která působí na opačném konci areálu, vygenerovala za poslední čtyři roky zisk dosahující osmnácti milionů korun. „Za utržené peníze jsme pořídili například čtyři nové sanitky, zmodernizovali část přístrojového vybavení a zrekonstruovali oddělení nukleární medicíny,“ uvedla k jednomu z důvodů výstavby nové lékárny ředitelka Křiváková.
Veřejnosti se dveře lékárny poprvé otevřely v úterý 17. října, ve všední dny bude výdej léků na recept i volný prodej k dispozici vždy od 7 do 16 hodin, což kopíruje otevírací dobu ambulancí. V budoucnu nemocnice zvažuje i zavedení pohotovostní služby, která je nejbližší až v Brně. To je problém především o svátcích a víkendech, kdy lidé z regionu mají jen velmi omezené možnosti, jak si vyzvednout své léky. Nejprve je ale nezbytné, aby se nová lékárna zaběhla, vedení nemocnice současně plánuje oslovit strategické partnery, zda by byli ochotni se na zajišťování lékárenské pohotovosti finančně podílet. Tato služba je totiž silně ztrátová, o čemž svědčí i celorepubliková čísla. V zemi je 2786 lékáren, z toho pouze 15 z nich je provozováno non-stop. Konkrétně 8 z nich sídlí v Praze, dvě v Plzni a Ostravě, po jedné pak v Českých Budějovicích, Brně a Hradci Králové. Zlínský a Olomoucký kraj čítající 1,22 milionu obyvatel nemají například žádnou lékárnu s nepřetržitou otevírací dobou.

mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz