Movember opět v kyjovské nemocnici

Do celosvětové akce Movember se po roce znovu zapojí tým z Oddělení klinické biochemie Nemocnice Kyjov. Nejenže si mužský personál začne pěstovat knír coby symbol kampaně, zájemci mohou současně využít preventivní akce v podobě bezplatného vyšetření prostaty.

Vyšetření spočívá v odběru malého vzorku krve a zjištění hladiny PSA. To je látka, která se v krvi vyskytuje a je základním ukazatelem možného zhoubného onemocnění. Velmi důležitá je přitom prevence, zvláště u mužů nad padesát let, kdy riziko výskytu rakoviny prostaty výrazně stoupá. Drtivá většina pacientů však přichází až na doporučení obvodního lékaře. Zájemců, které přivádí vlastní iniciativa, je zanedbatelný počet. I to je důvod, proč Nemocnice Kyjov kampaň vloni v listopadu uspořádala.
Premiéra byla mimořádně úspěšná, možnosti bezplatného vyšetření využilo více než sedm stovek zájemců. „Z testovaných vzorků bylo následně zachyceno třiatřicet pozitivních případů. Vyšetření sice přímo neprokáže, zda jde o nějaký zhoubný proces, nebo jen o zbytnění. Je to ale primární signál, že něco není úplně v pořádku,“ upřesňuje primář Oddělení klinické biochemie, Rostislav Kotrla.
Bezplatné vyšetření zabere jen chvíli a spočívá v odběru vzorku krve. Není třeba se objednávat předem, jen je nezbytné dodržovat pracovní dobu od 8 do 14 hodin. Na výsledky se nečeká, nemocnice je rozesílá poštou. Oddělení klinické biochemie sídlí v budově P1, v suterénu pod ORL. „Pro zaměstnance oddělení to byl vloni poměrně velký zásah do jejich běžných pracovních povinností. Kampaň proto tentokrát nebude probíhat celý měsíc, ale jen po dobu dvou týdnů, od 5. do 16. listopadu,“ dodává mluvčí nemocnice Filip Zdražil.
Hnutí s názvem Movember (složenina anglického výrazu pro knírek a měsíc listopad) se stalo novodobým pánským svátkem, při kterém si muži nechávají narůst kníry. Kampaň upozorňuje na význam prevence rakoviny prostaty. Ta tvoří zhruba šestnáct procent všech nádorových onemocnění a ročně na ni jen v České republice umírá více než 1300 mužů.