Komfortnější péči zajistí ženám moderní mamograf

Nový mamograf za bezmála 6 milionů korun rozšířil přístrojové vybavení Nemocnice Kyjov. Do provozu ho dnes slavnostně uvedli zástupci nemocnice spolu s představiteli Jihomoravského kraje a dodavatelskou společností.

Nový mamograf ženy naleznou na stejném místě, jako dosud, tedy v prostorách Radiodiagnostického oddělení v pavilonu C3. Umístění se nemění, kvalita poskytované péče ale opět vzroste. Moderní mamografický přístroj je totiž vybaven řadou unikátních technologií, které ho řadí ke světové špičce.  Patří k nim zejména možnost provedení 3D tomosyntézy prsu a kontrastní mamografie. „Pro nás radiology je nesmírně důležitá kvalita obrazu, protože pak se nám eventuální i velmi drobná patologie lépe hledá. Nový mamograf disponuje vybavením pro precizní zobrazení za použití menší dávky rentgenového záření. To nám i ženám dává větší jistotu při stanovení správné diagnózy,“ vyjmenovává výhody primář Luboš Látal. Komfort při vyšetření ženám zajišťuje použití speciálních přítlačných desek a automatický systém pro optimalizaci kompresního tlaku. Odpadá tak pro mamograf typická bolest při vyšetření.
Montáž byla mimořádně rychlá a proběhla v řádu několika málo dnů - mamografické vyšetření v Kyjově totiž denně absolvuje až 60 žen a bylo proto nutné přístroj co nejrychleji uvést do provozu.
Rakovina prsu je nejčastějším zhoubným nádorem žen. V České republice si tuto diagnózu ročně vyslechne okolo 7 tisíc pacientek. Mimořádně důležitá je prevence - šanci na úspěšnou léčbu výrazně zvyšuje včasná diagnostika. „Radiodiagnostické oddělení Nemocnice Kyjov je zařazeno mezi síť specializovaných center, která se včasným záchytem onemocnění prsů zabývají,“ upozorňuje Látal. Vedle mamografie zajišťuje jeho oddělení provoz dalších přístrojů zobrazujících vnitřní tkáně a orgány člověka. Až 60 tisíc pacientů ročně zde absolvuje klasická vyšetření rentgenem, ultrazvukem, magnetickou rezonancí nebo výpočetní tomografií (známější pod zkratkou CT).

Mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz