Kiwanis panenky - hračky, které pomáhají uzdravovat

13. května 2016, Kyjov

Kiwanis panenky – hračky, které pomáhají uzdravovat

Na dětské oddělení Nemocnice Kyjov přivezli dva velké pytle plné panenek. Nenápadné hračky z bílé látky čekají, až jim malí pacienti barevnými fixami vdechnou život a pojmenují je. Z hraček se tak stávají kamarádky, které dětem pomáhají překonat stres a bolesti.

Pytle do nemocnice pravidelně vozí zástupci Kiwanis klubu Slovácko. Už dvanáct let touto neobvyklou formou pomáhají nejen dětem, ale taky lékařům. „Prostřednictvím látkové hračky mohou malému pacientovi vysvětlit, jaké vyšetření ho čeká, případně se od něj dozvědí, kde a co ho bolí. Je to účinná a současně šetrná metoda, která ulehčuje diagnostiku a mírní strach,“ vysvětluje prezident klubu Vladimír Glaser a dodává, že hračky jsou vyrobeny z ekologicky nezávadné stříže, která se běžně využívá na výrobu povlečení. Plná bříška panenek tvoří buničina.

Na dětském oddělení kyjovské nemocnice už jsou hadrové panenky jako doma - členové Kiwanis klubu Slovácko je do zdravotnického zařízení zdarma dodávají už dvanáctým rokem. A je to početná rodina, každý rok se rozšíří o tisíc nových sourozenců. Drtivá většina z nich ale nemocniční zdi opouští spolu s vyléčenými dětmi, které si panenky odnášejí domů.

Peníze na materiál Kiwanis klub Slovácko získává z členských příspěvků, taky od sponzorů. Do výroby se zapojují desítky dobrovolníků především z řad seniorů, například Klub důchodců Vracov. „Kiwanis panenky jsou jednou z mnoha aktivit, pomocí kterých pacientům z dětského oddělení zpříjemňujeme pobyt na lůžku. Poskytujeme canisterapii, jako jediná nemocnice v Jihomoravském kraji máme herního terapeuta. Děláme maximum pro to, aby děti byly co nejméně traumatizované z lékařských výkonů. Přesně to Kiwanis panenka splňuje,“ vyzdvihuje přínos hračky ředitelka Nemocnice Kyjov Danuše Křiváková.

Kiwanis klub Slovácko je součástí celosvětové organizace Kiwanis, jejíž členové se zaměřují na pomoc dětem a mládeži.

Mob.: +420 778 734 797

f.zdrazil@mukyjov.cz