Jihomoravský kraj letos investuje do zdravotnictví 180 milionů

8. ledna 2020

Jihomoravský kraj dá letos na investice ve zdravotnictví asi 180 milionů. ČTK to řekl radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO). Mezi největší investice patří rekonstrukce ARO v kyjovské nemocnici nebo rekonstrukce stravovacího provozu v břeclavské nemocnici.

Podle Vojty obě investice letos začnou a budou pokračovat příští rok. Letos naopak skončí rekonstrukce vyškovské nemocnice, která začala loni. Kraj bude také stavět nové základny záchranářů a koupí jim sanitky.

Rekonstrukce oddělení ušní, nosní, krční (ORL) a neurologie ve vyškovské nemocnici skoro za 130 milionů začala v polovině loňského roku. "Letos to skončí, mělo by to být hotové do půlky roku," poznamenal Vojta.
Letos začne rekonstrukce ARO v kyjovské nemocnici asi za 70 milionů. "Projekčně to musíme dodělat. Asi na jaře poklepeme stavební kámen. Prostory jsou zastaralé a nevyhovující, přitom ARO je v nemocnici hodně využívané," řekl Vojta. Mluvčí nemocnice Filip Zdražil už dříve ČTK řekl, že ARO patří k nejstarším v kraji a s výjimkou brněnských fakultních nemocnic je jedním z největších na jižní Moravě.

V Břeclavi kraj opraví stravovací provoz asi za 80 milionů korun. "Část prací uděláme letos a část příští rok. Stravovací provoz už je zastaralý. Vydá asi 1000 jídel denně pro zaměstnance i pacienty," uvedl Vojta.
Znojemská nemocnice podle mluvčí Petry Veselé chystá například rekonstrukci výtahu v lůžkové části nemocnice nebo úpravu centrálního příjmu, který se rozšíří, přibude tam WC a diskrétní zóna pro pacienty.

Hodonínská nemocnice podle náměstkyně pro zdravotní péči Věry Dostálové nainstaluje na oddělení hematologie klimatizaci do prostor odběrového sálu a čekárny nebo tam obmění nábytek a udělá bezbariérové WC.

Kraj letos nachystá za miliony projekty na vznik urgentních příjmů v několika nemocnicích, například ve Znojmě, Břeclavi nebo Kyjově. Chystá nová výjezdová stanoviště záchranné služby nebo nákup nových sanitek.

Kraj zřizuje nemocnice ve Znojmě, Břeclavi, Kyjově, Hodoníně, Ivančicích, Letovicích, Vyškově, Tišnově a Hustopečích. Kromě toho pod něj spadá záchranná služba, dětská léčebna nebo dětská centra.

Autor: ČTK