Daruj krev a proleť se v balonu. Do Kyjova se vrací kampaň 450 ml naděje

11. září 2019, Kyjov

Daruj krev a proleť se v balonu. Do Kyjova se vrací kampaň 450 ml naděje

Nemocnice Kyjov se letos znovu zapojí do celostátní kampaně „450 ml naděje“. Akce zaměřená na takzvané prvodárce se na zdejším Hematologickém a transfuzním oddělení uskuteční v úterý 29. října.

Projekt se poprvé konal vloni v bezmála dvou desítkách měst České republiky. „Důvodem vzniku byla potřeba podpory bezplatného darování krve, stejně jako zvýšení osvěty. Stále více lidí si totiž za krev nechává platit, což je pro naše transfuzní stanice v České republice hodně komplikované,“ vysvětluje koordinátorka kampaně Xénie Mráčková.

Jednou ze zapojených nemocnic byla i ta kyjovská. Do loňského ročníku se zapojilo 112 dobrovolníků, z toho více než tři čtvrtiny tvořili prvodárci, na které kampaň cílila. Dosud je to druhý největší počet účastníků – víc lidí se do této akce zapojilo jen v Uherském Hradišti. S ohledem na mimořádný ohlas, především mezi mladými lidmi, se koncem října akce do Nemocnice Kyjov vrátí. „Účastníci si odnesou nejen skvělý pocit z vědomí, že třeba někomu zachrání život, ale vylosování prvodárci navíc získají zajímavé dárky. Mezi ty nejcennější bude patřit například vyhlídkový let balonem,“ láká na kampaň ředitel nemocnice Lubomír Wenzl a současně děkuje všem, kteří svou krví nezištně pomáhají jiným.

Léto, které nedávno skončilo, často bývá obdobím, kdy se zdravotnická zařízení s nedostatkem krve potýkají. Riziko úrazů je vyšší, během dovolených jsou navíc počty odběrů obecně nižší. Nemocnici Kyjov se tyto komplikace letos vyhnuly. „V posledních týdnech máme dobré zásoby transfuzních jednotek, díky kterým pokryjeme každodenní provoz nemocnice. Je to zásluha dárců z našeho regionu,“ těší primářku Hematologického a transfuzního oddělení Jitku Hovadíkovou Kujíčkovou. Pravidelní dárci ale stárnou a nejpozději v pětašedesáti letech jsou z databáze vyřazeni, někteří ze zdravotních důvodů i dříve. Prvodárci přitom přibývají pomalejším tempem. Podpůrné akce typu „450 ml naděje“ jsou proto mimořádně důležité.

Nemocnice Kyjov je spádová pro více než 150 tisíc obyvatel. Ročně je v ní hospitalizováno v průměru 20 tisíc pacientů. Krev potřebují všechna oddělení. Zejména jsou to operační obory, ale také ARO, interna či porodnice.

Mob.: +420 778 734 797

zdrazil.filip@nemkyj.cz