Daruj krev a proleť se balonem. Do Nemocnice Kyjov se vrací úspěšná kampaň na podporu dárcovství

14. 10. 2019

Každé tři vteřiny někdo v Česku potřebuje krev a každý člověk absolvuje za svůj život v průměru pět transfuzí. To jsou statistiky Nadačního fondu Naděje. Pravidelní dárci krve ale stárnou a noví přibývají pomalu. Takzvané prvodárce chce motivovat celostátní kampaň nazvaná „450ml naděje“. Ta již podruhé míří do Nemocnice Kyjov.

Nábor se na tamním hematologickém a transfuzním oddělení uskuteční v úterý 29. října od 6:30 do 11 hodin. „Darování krve je osobní rozhodnutí, kdy každý musí začít sám u sebe. Při vědomí, že krev je nenahraditelnou životní tekutinou, která zachraňuje lidské životy, by rozhodování o tom, zda ji darovat nebo ne, nemělo být příliš složité,“ říká hlavní koordinátorka kampaně 450ml naděje Xenie Mráčková.
Akce se v kyjovské nemocnici uskuteční podruhé. Do loňské mimořádně úspěšné premiéry se zapojilo 87 prvodárců.
O motivaci přijít se starají partneři projektu. Například společnost Balony.eu na každé akci věnuje vylosovanému prvodárci let horkovzdušným balonem. „Na další výherce čekají například vouchery na volný vstup do Aqualandu Moravia či pobyt v Penzionu Malovaný,“ doplňuje Mráčková.
Kyjovská nemocnice má v databázi více než 1300 lidí, kteří krev darují. „Největší poptávku evidujeme u krevní skupiny 0 Rh negativní. Ta je totiž považována za univerzální – při splnění určitých podmínek ji mohou dostat lidé všech ostatních krevních skupin,“ vysvětluje primářka Hematologie a transfuzního oddělení Jitka Hovadíková Kujíčková.
Nemocnice Kyjov se díky aktivitě dárců z regionu v posledních měsících nemusí potýkat s nedostatkem krevních zásob. Počty pravidelných dárců ale dlouhodobě klesají, v Česku jich podle odhadů chybí zhruba 100 tisíc. „Nejpozději v pětašedesáti letech jsou z databáze vyřazeni, někteří ze zdravotních důvodů i dříve. Každá kampaň na podporu dárcovství krve je proto velmi důležitá,“ upozorňuje Kujíčková.
Dárcem se může stát každý zdravý člověk starší 18 let s hmotností nad 50 kilo. Výjimkou jsou chronicky nemocní pacienti, HIV pozitivní, či lidé, kteří v minulosti prodělali žloutenku typu B a C. Dárce krve by také neměl být diabetik, alkoholik, či narkoman. Ženy mohou darovat krev třikrát ročně, muži čtyřikrát do roka. Doporučený interval mezi odběry je minimálně deset týdnů.

450ml naděje
KDY: úterý 29. října, 6:30-11:00
KDE: Hematologie a transfuzní oddělení Nemocnice Kyjov (budova P2)

Na vylosované prvodárce čekají zajímavé dárky:
 • 1x let balonem od Balony.eu
 • 2x voucher na volný vstup do Aqualandu Moravia
 • 2x voucher do Penzionu Malovaný
 • vouchery do Pizzerie u Martina a Kavárny Longus
 • pro 20 prvních dárců láhev Vinného moštu Modrý portugal od Slovácké moštárny Strážovice
 • deky od firmy Dadka Vracov
 • 6x kniha Kyjovsko z nebe od města Kyjova